Loading...
Zdrowie

Schizofrenia

1.Na schizofrenie chorych jest około 1% Amerykanów. Biorąc pod uwagę, że liczba ludności tego kraju wynosi 300 milionów daj nam to 3 250 000 osób, którzy cierpią na te chorobę.

2.Według statystyk 10% chorych próbuje popełnić samobójstwo.

3.Depresja jest najczęstszą przyczyną samobójstw wśród osób cierpiących na schizofrenię.

4.Schizofrenia ujawnia się najczęściej przed 30 rokiem życia, a jej dziedziczenie wynosi od 10-15 procent. Należy pamiętać, że schizofrenie może orzec jedynie lekarz. Specjalizacja – psychiatra.

5.Słynny ekonomista, laureat nagrody Nobla John Nash był chory na schizofrenię. Wielki malarz Van Gogh również na nią cierpiał.

6.Jak możemy poznać osobę chorą na schizofrenię? Istnieje słynny test z wklęsłą maską. Zdrowy człowiek ulega naturalnie iluzji i widzi maskę, jako wypukłą. Chora osoba będzie ją widziała normalnie jako maskę wklęsłą.

7.Według niektórych teorii zaburzenia świadomości na jakie cierpią osoby chore na schizofrenię mają związek z nadmiernym wytwarzaniem dopaminy. Brak dopaminy z kolei prowadzi u chorego do apatii oraz ciągłego zmęczenia.

8.W samej tylko Kanadzie koszty spowodowane hospitalizacją, rentami inwalidzkimi i utraconymi zarobkami wynoszą 2 miliardy dolarów rocznie.

9.Według badań kobiety mogą być bardziej odporne na ryzyko zachorowania na schizofrenię aniżeli mężczyźni. Dzieje się tak przez estrogeny i progesteron wytwarzane w ich ciałach.

10.Szacuje się, że w Polsce na schizofrenie choruje około 180 tysięcy osób.