Współpracujemy z

Promocja

Nasiona Chia

Nasiona Chia

34,90 zł 29,90 zł

Cera sucha to nie tylko skóra twarzy, ale i całego ciała. Skóra jest cienka, spierzchnięta i szorstka. Jest mało sprężysta i elastyczna, twarda w dotyku, dodatkowo bardzo wrażliwa, matowa, napięta i ma jasny kolor (jest bez połysku). Mogą nawet prześwitywać przez nią naczynia krwionośne (przypomina trochę pergamin). Widoczne jest także złuszczanie się naskórka.

Skąd takie problemy ze skórą? Często zawdzięczamy je samym sobie, nieświadomie doprowadzając ją do takiego stanu, nie dostarczając organizmowi wystarczającej ilości wody i nawilżając jej, wysuszając przez zbyt długie opalanie się bez odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia, stres, nieodpowiednią pielęgnację, odchudzanie czy niewłaściwą dietę, ubogą w tłuszcze roślinne.

Cechy suchej skóry

Sucha skóra jest cienka, delikatna, wysuszona i ściągnięta. Łatwo ulega podrażnieniom i ma tendencje do łuszczenia się, po umyciu wodą piecze. Wykazuje tendencje do zmarszczek mimicznych (szczególnie w okolicy oczu).
Wysuszona skóra staje się matowa, szorstka, ma nierówny koloryt. Pozbawiona ochronnego płaszcza lipidowego jest podatna na podrażnienia i uczulenia. Łatwo się czerwieni. Dodatkowo może temu towarzyszyć pieczenie lub swędzenie, a nawet bolesne pęknięcia. Skóra sucha szybciej zdradza oznaki starzenia się, ponieważ pozbawiony wody naskórek traci elastyczność. Sucha cera starzeje się szybko – już około 20 roku życia mogą pojawić się pierwsze zmarszczki wokół ust, oczu i szyi. W związku z tym wymaga odpowiedniej uwagi i pielęgnacji już w młodym wieku, ponieważ zbyt późne zajęcie się tym problemem nie gwarantuje wyników. Zanieczyszczenia docierające z powietrza lub substancje uwalniające się z dymu papierosowego mogą łatwiej dotrzeć do głębszych warstw skóry i wywoływać uszkodzenia, które nieodwracalnie ją niszczą. Sucha skóra wpływa negatywnie na wygląd, ale – co jeszcze ważniejsze – nie może spełniać swoich funkcji ochronnych. Sięgając po odpowiednio dobrany program kosmetyczny i stosując właściwą pielęgnację, można poprawić stan takiego typu skóry.

Różne przyczyny

Na stan skóry wpływa wiele czynników: wiek, dieta, stan zdrowia, a także szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Powodują one niszczenie ochronnego płaszcza lipidowego, co prowadzi do nadmiernego parowania wody. Tak więc przyczyny zbytniego wysuszenia skóry mogą być różne – pochodzić tak z wewnątrz organizmu, jak i ze środowiska zewnętrznego. U niektórych osób jest to cecha genetyczna. Komórki naskórka zdrowej skóry mają wysoką zawartość wody, zaś w otaczających je ceramidach znajdują się składniki tłuszczowe (cholesterol i nienasycone kwasy tłuszczowe). Ceramidy tworzą nieprzepuszczalną dla wody powłokę i dzięki temu zapewniają elastyczność i odpowiednie nawilżenie skóry. Wiele czynników może zachwiać równowagę w naskórku –następuje wtedy zbyt szybkie uwalnianie wilgoci z powierzchni skóry i staje się ona sucha.
Skóra ludzka przede wszystkim uczestniczy w odbiorze informacji, chroni przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego oraz zapobiega odwodnieniu organizmu. Powodem szorstkości skóry mogą być długie, gorące kąpiele (lepszy w tym wypadku okazuje się szybki prysznic), korzystanie z solarium, a nawet nadużywanie preparatów nawilżających.Pielęgnacja

Skóra sucha jest trudna w pielęgnacji. Dbając o nią, przede wszystkim należy zrezygnować m.in. ze środków myjących wykonanych na bazie mydła i alkoholu. Wskazane są delikatne preparaty myjące o pH neutralnym dla skóry. Przesuszona skóra częściej reaguje nadwrażliwością i podrażnieniem na substancje zapachowe lub barwniki obecne w kosmetykach. Dlatego dobrym rozwiązaniem są nawilżające, hipoalergiczne dermokosmetyki, które można kupić w aptekach. Osobom o suchej cerze zaleca się stosowanie preparatów łagodzących podrażnienia, lekko natłuszczających skórę i tworzących tzw. okluzyjny film tłuszczowy, kontrolujący parowanie wody. Kosmetyki stosowane w pielęgnacji tego typu skóry powinny dostarczać wodę, ale przede wszystkim posiadać zdolność do jej zatrzymywania i stymulować skórę do produkcji własnych lipidów. Nie powinny jednak być zbyt tłuste, by nie zatykały porów. Dobrym rozwiązaniem są preparaty zawierające substancje naśladujące składem i strukturą lipidy naskórka. Istotne jest także dostarczanie skórze substancji wspomagających naturalny czynnik nawilżający (NMF).Przemyślana dieta

Ważna jest dieta, którą warto wzbogacić o naturalne oleje roślinne zawierające NNKT, których suchej skórze brakuje, a także produkty bogate w beta-karoten oraz witaminy C i E. Podstawę stanowi odpowiednie nawodnienie nie tylko skóry, ale i całego organizmu – niezbędne jest wypijanie co najmniej 1,5 l wody dziennie oraz jedzenie surowych owoców i warzyw, które stanowią naturalne źródło witamin i mikroelementów.Co szkodzi? Wszystko, co wysusza, czyli:

 • ekstremalne temperatury
 • chlorowana woda
 • promienie słoneczne (także opalanie się w solarium)
 • klimatyzacja
 • zanieczyszczenie powietrza
 • brud i kurz (ostrożnie podczas odkurzania i sprzątania)
 • mydła, kosmetyki (przede wszystkim oparte na alkoholu)
 • detergenty

 


Co stosować i robić, by pomóc

 • nawilżająco-natłuszczające dermokosmetyki przeznaczone dla cery suchej
 • kremy i okulary z filtrem UVA i UVB
 • peelingi enzymatyczne
 • nawilżanie powietrza
 • dietę bogatą w wodę mineralną, soki, surowe warzywa i owoce
 • nosić rękawiczki zimą i do wszelkich prac domowych

 


Czego unikać

 • Papierosów
 • słońca i solarium
 • klimatyzacji
 • kawy, herbaty, alkoholu, napojów gazowanych z kofeiną
 • mydła, kosmetyków na bazie alkoholu, detergentów
 • peelingów ziarnistych

 


Kontakt

Skontaktuj się z nami:

pon - pt: 8:00 - 17:00
sob: 10:00 - 15:00

najwiekszerabaty@gmail.com
+48 516-168-250

Formularz kontaktowy

Facebook