Loading...
Zdrowie

Herbata z hibiskusa

Herbata z hibiskusa to herbata ziołowa, którą wytwarza się poprzez zanurzanie części rośliny hibiskusa we wrzącej wodzie. Ma bardzo cierpki smak podobny do żurawiny i można się nim delektować zarówno na ciepło, jak i na zimno. Istnieje kilkaset gatunków hibiskusa różniących się lokalizacją i klimatem, w którym rosną, ale Hibiscus sabdariffa jest najczęściej używany do produkcji herbaty z hibiskusa.

Badania ujawniły szereg korzyści zdrowotnych związanych z piciem herbaty z hibiskusa, pokazując, że może obniżać ciśnienie krwi, zwalczać bakterie, a nawet wspomagać odchudzanie.

Poznaj kilka zaskakujących ciekawostek na temat herbaty z hibiskusa.

1.Bogata w przeciwutleniacze

Herbata z hibiskusa jest bogata w silne przeciwutleniacze i dlatego może zapobiegać uszkodzeniom i chorobom powodowanym przez nagromadzenie wolnych rodników, które są niezwykle szkodliwe dla zdrowia.

2.Pomaga obniżyć ciśnienie krwi

Jedną z najbardziej imponujących i dobrze znanych zalet herbaty z hibiskusa jest to, że może obniżać ciśnienie krwi. Z czasem wysokie ciśnienie krwi może dodatkowo obciążać serce i powodować jego osłabienie. Wysokie ciśnienie krwi wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

3.Może pomóc obniżyć poziom tłuszczu we krwi

Oprócz obniżenia ciśnienia krwi, niektóre badania wykazały, że herbata z hibiskusa może pomóc obniżyć poziom tłuszczu we krwi, co jest kolejnym czynnikiem ryzyka chorób serca.

W jednym badaniu 60 osobom z cukrzycą podano herbatę z hibiskusa lub czarną herbatę. Po miesiącu ci, którzy pili herbatę z hibiskusa, doświadczyli wzrostu „dobrego” cholesterolu HDL i obniżenia całkowitego cholesterolu, „złego” cholesterolu LDL i trój glicerydów.

4.Może poprawić zdrowie wątroby

Od produkcji białek po wydzielanie żółci po rozkład tłuszczów – wątroba jest niezbędna dla ogólnego stanu zdrowia.

Co ciekawe, badania wykazały, że hibiskus może promować zdrowie wątroby i pomagać w jej wydajnej pracy.

5.Może być pomocna w procesie odchudzania

Kilka badań sugeruje, że herbata z hibiskusa może być związana z utratą wagi i chronić przed otyłością.

W jednym badaniu 36 uczestników z nadwagą otrzymało wyciąg z hibiskusa lub placebo. Po 12 tygodniach ekstrakt z hibiskusa zmniejszył masę ciała, tkankę tłuszczową, wskaźnik masy ciała i stosunek bioder do talii.

6.Zawiera związki, które mogą pomóc w zapobieganiu rakowi

Hibiskus jest bogaty w polifenole. Są to związki które, jak wykazano, mają silne właściwości przeciwnowotworowe.

Badania w probówkach wykazały imponujące wyniki dotyczące potencjalnego wpływu wyciągu z hibiskusa na zwalczanie komórek rakowych.

7.Może pomóc w walce z bakteriami

Bakterie to jednokomórkowe mikroorganizmy, które mogą powodować różne infekcje, od zapalenia oskrzeli przez zapalenie płuc po infekcje dróg moczowych.

Oprócz właściwości przeciwutleniających i przeciwnowotworowych, niektóre badania w probówkach wykazały, że hibiskus może pomóc w zwalczaniu infekcji bakteryjnych.

8.Aromatyczna i łatwa do zrobienia

Oprócz wielu możliwych korzyści zdrowotnych, herbata z hibiskusa jest pyszna i łatwa do przygotowania w domu.